"Bez pogodnego, szczęśliwego dzieciństwa całe życie jest kalekie"

Home

 

Współpraca z zagranicą

WIZYTA DELEGACJI PLACÓWKI Z SEESEN W NASZYM OŚRODKU

W  dniach 28-31 marca 2011 roku gościliśmy delegację szkoły specjalnej z Sessen w Niemczech. Byli to- przewodniczący zarządu Lebenshilfe Bad Gandersheim- Seesen p. Hans  Ohlsen, dyrektor placówki p. Bernward Steinkraus oraz nauczyciele pracujący z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.

Wizyta miała charakter wzajemnego poznania się, wymiany doświadczeń  w pracy z osobami niepełnosprawnymi i podjęcia decyzji dotyczącej dalszej współpracy między placówkami.

W dniu przyjazdu  odbyło się spotkanie gości z pracownikami pedagogicznymi naszego Ośrodka służące poznaniu się oraz przedstawieniu struktur obu placówek.  Następne dni obfitowały kolejnymi wydarzeniami. Goście spotkali się ze Starostą w Krotoszynie, Burmistrzem miasta i gminy Koźmin Wlkp- a  celem tych spotkań było przedstawienie  zarysu  oraz omawianie współpracy pomiędzy naszymi placówkami.  Goście zwiedzili też Zakład Aktywności zawodowej w Koźminie Wlkp.

Nauczyciele z Niemiec mieli okazję uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych prowadzonych przez nauczycieli naszego Ośrodka. Ponadto kadra pedagogiczna strony polskiej i niemieckiej wymieniła się  doświadczeniami w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, omawiając metody stosowane na terenie naszej szkoły i placówki w Seesen oraz planując realizację wspólnych projektów.

Pobyt w naszym Ośrodku bardzo podobał sie gościom, czego wyrazem były gorące podziękowania na spotkaniu podsumowującym wizytę. W obecności zaproszonych gości w osobach Burmistrza MiG Koźmin Wlkp   oraz przedstawiciela Zarządu  Powiatu Krotoszyńskiego, dyrektorzy obu placówek oraz przewodniczący zarządu p. Hans Ohlsen uznali, że partnerstwo pomiędzy naszymi placówkami będzie wzbogacać naszą pracę i w pełni służyć obu szkołom.

W związku z powyższym  nastąpiło podpisanie Aktu  Wzajemnego Partnerstwa pomiędzy placówką Lebenshilfe Bad Gandersheim w Seesen, a Specjalnym Ośrodkiem  Szkolno- Wychowawczym im. J. Korczaka w Borzęciczkach.

   

Spotkanie gości z uczniami i pracownikami naszego Ośrodka

 

   

Podpisanie Aktu  Wzajemnego Partnerstwa pomiędzy placówką Lebenshilfe Bad Gandersheim w Seesen, a Specjalnym Ośrodkiem  Szkolno- Wychowawczym im. J. Korczaka w Borzęciczkach

   

Spotkanie ze Starostą Powiatu w Krotoszynie

Wizyta młodzieży niemieckiej z placówki

Johann- Peter- Hebel- Heim w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym im. J. Korczaka w Borzęciczkach

 

         W dniach 25- 31.11.2008r. odbyło się pierwsze spotkanie integracyjne dzieci i młodzieży z placówek: Johann- Peter- Hebel- Heim z Mannheim oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. J. Korczaka z Borzęciczek. Zaproszeni goście mieszkali wspólnie z naszymi uczniami przez cały okres pobytu w naszej placówce.

Długo oczekiwani goście przyjechali do Borzęciczek wieczorem w sobotę. Po wzajemnym powitaniu i wymianie wrażeń z podróży zaprosiliśmy gości na spóźnioną kolację. Po posiłku goście rozlokowali się w pokojach, a następnie spotkaliśmy się wszyscy w auli, aby wzajemnie się poznać i uzgodnić szczegółowy plan pobytu , terminy posiłków, warsztatów i dodatkowych zajęć.

Bardzo wcześnie rano, a właściwie jeszcze w nocy, po kilku godzinach snu, lekkim śniadaniu już jako jedna grupa polsko- niemiecka wyruszyliśmy autokarem na dwudniową wycieczkę do Warszawy i Treblinki śladami miejsc, w których przebywał patron naszego Ośrodka J. Korczak.

Dwudniowa lekcja historii połączona była z wręczeniem naszym gościom medalu J. Korczaka przez Prezesa Stowarzyszenia im. J. Korczaka prof. Jadwigą Bińczycką. Ogromne wrażenie i poruszenie na gościach wywarła Treblinka- ostatnia droga J. Korczaka. W drodze do Warszawy odwiedziliśmy również Żelazową Wolę- muzeum największego z polskich kompozytorów- F. Chopina. W nocy zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Borzęciczek. Kilka godzin snu musiało nam wystarczyć, bo już o 10.00 rozpoczynały się zajęcia w grupach warsztatowych. Pracowaliśmy przez dwa dni w trzech polsko- niemieckich grupach: plastycznej, technicznej i muzyczno- tanecznej. Grupa cyrkowa jako jedyna rozpoczęła zajęcia już w niedzielę i wspaniale wykorzystała dwa dodatkowe dni pracy. Opanowała podstawy żonglerki talerzami i piłkami. Sześć godzin spędzonych wspólnie każdego dnia podczas zajęć było doskonałą okazją nie tylko do  realizacji wspólnych projektów, ale nawiązania serdecznych kontaktów i przyjaźni.

Teraz już wiemy, że wspólne działania łączą ludzi pomimo bariery językowej. Podczas malowania, tańca, ćwiczeń akrobatycznych, majsterkowaniu rozumieliśmy się doskonale. Mieliśmy wspólny cel- stworzyć coś co da radość nam i naszym kolegom, pozwoli wykazać się różnymi umiejętnościami i nauczy nas współdziałania w zespole. Po zajęciach, które trwały do godz. 16.00 z przerwą na drugie śniadanie i obiad czekały na nas kolejne punkty programu.

We wtorek w godzinach popołudniowych wyjechaliśmy do Koźmina. Pokazaliśmy naszym przyjaciołom najładniejsze zakątki miasteczka, a także wspólnie odbyliśmy kolejną lekcję historii w Muzeum Ziemi Koźmińskiej. Po powrocie i wspólnej kolacji czekała na nas kolejna atrakcja- zabawy sportowe na wesoło. Pomysłowe zabawy wymagały od nas nie tylko sprawności fizycznej, ale i dużej dozy humoru. Wszyscy bawiliśmy się wspaniale i nikt nie narzekał, że nie rozumie co mówi kolega.

W kolejnym dniu po zajęciach warsztatowych wyjechaliśmy do Krotoszyna, aby zażyć kąpieli na krytym basenie. Relaks dla ciała był jednocześnie wspaniałą okazją do zacieśnienia bliższych więzi między wychowankami. Późnym wieczorem nie mogliśmy jednak myśleć o noclegu. Czekały nas jeszcze ostatnie przygotowania przed kolejnym dniem- świętem patrona szkoły J. Korczaka.

Czwartek- święto szkoły, rozpoczął się kominkiem poświęconym naszemu patronowi, w którym uczestniczyli również oficjalni goście. Była gawęda o J. Korczaku, wiersze i wspólne piosenki. Do kręgu przyjaźni zaprosiliśmy wszystkich, bo naprawdę poczuliśmy się jak jedna wielka korczakowska rodzina. I w tym rodzinnym nastroju nastąpiła bardzo ważna dla obu placówek chwila- podpisanie umowy o współpracy. Uroczyście złożyli pod dokumentem podpisy dyrektorowie placówek. Były brawa, a umowę przypieczętowaliśmy specjalnie wyprodukowanymi na ten dzień cukierkami- Januszkami. Podpisanie umowy było doskonałą okazją do zaprezentowania umiejętności nabytych podczas warsztatów. Wspaniale bawiliśmy się podczas wystąpień grupy cyrkowej i taneczno- muzycznej, a prace plastyczne i latawce wykonane przez grupy wychowanków były kolorową i radosną dekoracją uroczystości. Po podpisaniu umowy wszyscy przeszliśmy pod pomnik J. Korczaka, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze.

W dniu święta patrona bawią się wszyscy, a rządzi młodzież, dlatego też w towarzystwie świty i fanfarów do wspólnej zabawy zaprosił król Maciuś I. Przedstawił swoich ministrów, którzy w różnych miejscach budynku rezydowali w swoich ministerstwach oczekując na wizytę młodzieży. Ministerstw było aż osiem, odwiedzić trzeba było każde i wykazać się różnymi umiejętnościami. Radości było co niemiara. Obiad jedliśmy prawie w biegu, bo już czekały na nas kolejne atrakcje: puszczanie latawcy, łowienie ryb i smażenie kiełbasek przy ognisku. Ważnym akcentem święta patrona było zasadzenie drzewek przyjaźni, które mamy nadzieję będą świadkami kolejnych spotkań wychowanków obu placówek. Bezpośrednio przed kolacją spotkali się w auli uczestnicy wycieczki do Warszawy i Treblinki, gdzie mieli okazję podzielić się wrażeniami z wyjazdu. Wielu wychowanków mówiło o głęboko utrwalonych w pamięci przeżyciach związanych z odwiedzeniem Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, każdy dzielił się swoimi refleksjami, z których wypływał szacunek dla ludzkiego życia, nadzieja i wiara w to, że życie człowieka zawsze pozostanie największą wartością, której nigdy nikomu nie wolno niszczyć.

Kulminacyjnym punktem czwartkowego święta radości była wspólna dyskoteka. Pewnie nawiązane przyjaźnie, wspaniały nastrój, magia kolorowych świateł przyczyniły się do tego, że nie mogliśmy się rozejść do późnych godzin wieczornych.

W piątek rano po ostatnim wspólnym śniadaniu spotkaliśmy się wszyscy, aby podsumować tych kilka wspólnie spędzonych dni. Rozstrzygnęliśmy plebiscyt na „Janulkę” i „Januszka”, nagrodziliśmy wszystkich „poddanych” króla Maciusia I, wymieniliśmy się drobnymi upominkami. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że pragniemy się spotkać w przyszłym roku. Nawiązane znajomości i przyjaźnie są najlepszym dowodem na to, że przyjaciół można mieć wszędzie, bez względu na język i kulturę. Tych kilka wspólnie spędzonych dni umożliwiło nam bliższe poznanie historii i tradycji narodu niemieckiego i polskiego.

Zdobyte doświadczenia będą procentowały w życiu każdego z nas.

Tak dobry kontakt pomimo dysfunkcyjności wychowanków mógł być nawiązany dzięki zwiększonej liczbie opiekunów, która zawsze służyła pomocą, a dodatkowo kilku z nich mówiło w języku polskim.

Po obiedzie uściskom, wymianom numerów telefonów i adresów nie było końca. Przykro było nam się rozstawać, ale już czekamy na spotkanie w przyszłym roku.

Kilkudniowy program mógł być zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu

Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

                                

WSPÓLNA WYCIECZKA DO WARSZAWY  

  

 

     

„Dzień patrona w SOSW w Borzęciczkach

Umowa o współpracy z Mannheim podpisana

 

            Dzień 30 października 2008 r. zapisze się wielkimi zgłoskami w historii Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Borzęciczkach. Podczas dorocznych obchodów Dnia Patrona sfinalizowano prowadzone od dwóch lat rozmowy z dyrekcją Domu Dziecka w Mannheim i oficjalnie podpisano umowę o współpracy pomiędzy obydwoma placówkami.

            Uroczystości tego dnia rozpoczęto od akademii poświeconej patronowi – Januszowi Korczakowi. Dzieci z Ośrodka zaproszonym gościom i całej społeczności uczniowskiej przedstawiły z tej okazji montaż słowno-muzyczny. Wśród gości była 27-osobowa delegacja dzieci i nauczycieli z Mannheim z dyrektorem Manfredem Fladerem na czele oraz wicedyrektorem Viktorem Wiwterhalterem, starosta krotoszyński Leszek Kulka, burmistrz Koźmina Wlkp. Maciej Bratborski, radni powiatowi – Renata Rzekiecka, Cezary Piłkowski i Janusz Baszczyński oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Zaproszona na uroczystość Maria Grzelak przedstawiła dzieciom i gościom ciekawsze fragmenty z życia patrona.

            Z kolei wszyscy zebrani przeszli do auli, gdzie nastąpiło oficjalne podpisanie przez dyrektorów obu placówek: SOSW w Borzęciczkach - Barbarę Zakrzewską i Johann- Peter – Hebel – Heim w Mannheim  reprezentowaną przez Manfreda Fladera umowy o współpracy. W umowie m.in. zapisano: „Jesteśmy przekonani, że nawiązana współpraca pomiędzy naszymi placówkami przyniesie obopólne korzyści. Pozwoli nam podzielić się doświadczeniami wypracowanymi w naszych szkołach, pobudzi do refleksji i będzie bazą do realizacji naszych zamierzeń. Współpraca między placówkami pozwoli nam poszerzyć horyzonty i jest szansa na zniwelowanie wzajemnych uprzedzeń i utartych opinii. Zgodnie z myślą J. Korczaka podstawą naszej działalności – jest nie tylko egzystencja, ale również ponad granicami rozwijanie życia i wspieranie go”.

Bezpośrednia forma współpracy obejmować będzie: wzajemne poznawanie systemów kształcenia i wychowania w oparciu o doświadczenia własne, wymianę doświadczeń między nauczycielami w pracy dydaktycznej i terapeutycznej z dziećmi z różnymi dysfunkcjami, dzielenie się sposobami realizacji metod korczakowskich, poszerzanie wiedzy o zaprzyjaźnionych państwach oraz utrwalanie przyjaźni miedzi Polska a Niemcami.

Określono także formy współpracy, które polegać będą na wspólnej realizacji programów edukacyjnych i kulturalno – krajobrazowych oraz wzajemnej hospitacji zajęć.

            Należy uzupełnić, iż wielkiej pomocy przy nawiązaniu kontaktów udzielił Piotr Piłkowski, pedagog i nauczyciel przygotowujący młodzież trudną do nauki zawodu, mieszkający od 20 lat w Mannheim. Jak sam wspomina – kilka spotkań i to zarówno w Niemczech jak i w Polsce zaowocowało podpisaniem niniejszej umowy. Obydwie placówki łączy realizacja pedagogiki Janusza Korczaka.

            Dyrektorzy placówek po wymienieniu podpisanej umowy stwierdzili, iż teraz przyszedł czas, aby wypełnić ją konkretnymi działaniami, a stosowany w placówkach system korczakowski wzajemnie poznać i uzupełnić. Gratulacje okolicznościowe złożyli Starosta krotoszyński i Burmistrz Koźmina Wlkp. Na zakończenie zebrani obejrzeli przygotowany wspólnie przez dzieci niemieckie i polskie program cyrkowy. Odbywane w Borzęciczkach kilkudniowe warsztaty cyrkowe były bardzo owocne, dzieci z SOSW bardzo szybko przyswoiły sobie tajniki sztuki cyrkowej. Należy nadmienić, iż dzieci niemieckie od wielu już lat, w ramach zajęć pozalekcyjnych doskonalą tę sztukę. Nieźle wypadły także wspólne śpiewy, a szczególnie podobała się piosenka „Panie Janie wykonana jako kanon w trzech językach – polskim, niemieckim i francuskim.

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Janusza Korczaka, który znajduje się w Borzęciczkach.

W placówce w Mannheim – jak poinformował dyr. M. Flader przebywa 189 wychowanków w wieku od 1 do 18 roku życia. Około 80 wychowanków, szczególnie małe dzieci, przebywa w rodzinach zastępczych. Kadrę stanowi 110 pracowników, w tym 85 pedagogicznych. W placówce przebywa młodzież potrzebująca szczególnego wsparcia która ma wiele doświadczeń w kontaktach z różnorodnymi patologiami i mająca problemy w nawiązaniu dialogu z rodzicami. Pan M. Flader z duma mówił o funkcjonującym przy placówce cyrku. Mamy namiot cyrkowy i co roku organizujemy ogólnoniemiecki przegląd sztuki cyrkowej dla takich placówek jak nasza. Ostatnio udział w przeglądzie wzięło 35 szkół – kontynuował dyrektor. Liczę, że w przyszłym roku na przegląd przyjedzie i młodzież z Borzęciczek – już ich zapraszam.

Dyrektor ponadto jest przewodniczącym Towarzystwa Polsko – Niemieckiego w Mannheim, jest także w zarządzie Ogólnoniemieckiego Towarzystwa Korczakowskiego. Myślę, iż wspólnie będziemy dzielić się doświadczeniami w realizacji pedagogiki korczakowskiej. Dlatego potrzebne będą wspólne konferencje, spotkania, oferuje także mym przyjaciołom z Borzęciczek kursy dla nauczycieli – opiekunów grupy cyrkowej.

Kończąc naszą rozmowę dyrektor przyznał, iż jego rodzina mieszkała w Polsce od 150 lat, sam urodził się w Goleniowie pod Szczecinem podczas II wojny światowej. Od wielu lat związany jest z Mannheim, gdzie Polacy stanowią trzecią pod względem wielkości grupę obcokrajowców, po Turkach i Włochach.”

 

  

        

  

ZAJĘCIA W GRUPACH WARSZTATOWYCH     

    

PODPISANIE UMOWY O WSPÓŁPRACY

 

 

ZDOBYWANIE SPRAWNOŚCI W MINISTERSTWACH KRÓLA MACIUSIA

   

 

ZABAWY NA WESOŁO

 

 

 

 

WIZYTA MŁODZIEŻY Z PRINSENBEEK

W dniach 12-17 września 2010r. gościliśmy w Ośrodku grupę 22 uczniów wraz 4 opiekunami ze szkoły w Prinsenbeek. Był to już 10 pobyt naszych dobrych znajomych z Holandii, bo właśnie w tym roku obchodziliśmy skromny jubileusz 10- letniej współpracy naszych placówek.

Podczas pobytu uczniowie z Prinsenbeek uczniowie wykonywali prace na rzecz naszej szkoły. Wspólnie porządkowaliśmy park, odnawialiśmy pomnik J. Korczaka, dokonywaliśmy drobnych napraw. Jednak nie tylko pracowaliśmy. Nasi goście uczestniczyli również w zajęciach dydaktycznych, wspólnie pojechaliśmy na kryty basen. Przygotowaliśmy tradycyjne potrawy polskie i holenderskie, które degustowaliśmy podczas biesiady przeplatanej pląsami wspólnymi piosenkami.

Rozegraliśmy mecz piłki nożnej, wygrany przez naszych wychowanków. Wiele radości sprawiły nam wspólne zabawy sportowe na wesoło. Kulminacyjnym punktem wizyty była dyskoteka. Pomimo bariery językowej rozumieliśmy się doskonale, tańcom nie było końca.

Jubileuszowy pobyt naszych przyjaciół z Holandii był bardzo udany. Już z niecierpliwością czekamy na nasz wyjazd do Prinsenbeek w czerwcu

 

    

    

Z rewizytą w Prinsenbeek (1 – 6 marca 2010r.)

1 marca 2010r. jedenastu naszych uczniów wraz z opiekunami udało się z rewizytą do zaprzyjaźnionej szkoły w Prinsenbeek koło Bredy w Holandii. Podróż trwała kilkanaście godzin, co dla niektórych było zupełnie nowym przeżyciem i wyobrażeniem na temat odległości pomiędzy naszą szkołą a Prinsenbeek, (około 1030 km). Przez wszystkie dni aktywnie uczestniczyliśmy w przygotowanych zajęciach i wyprawach. Na początku pojechaliśmy do Bredy, aby wziąć udział w warsztatach teatralnych wspólnie z niepełnosprawną holenderską młodzieżą. Tamtejsi instruktorzy i uczestnicy wprowadzili nas w świat gestów i muzyki, które zastępowały słowa. Bawiliśmy się znakomicie. Kolejną ciekawostką była wizyta w miejscu, gdzie osoby niepełnosprawne zajmują się pieczeniem chleba, ciast, ciasteczek i pizzy. Swoje wytwory sprzedają w przyzakładowym sklepie. Nasi uczniowie zostali włączeni do tych prac i wszyscy mogliśmy spróbować pysznych wypieków. Dzień później odbyły się warsztaty na terenie zaprzyjaźnionej z nami szkoły   w Prinsenbeek. Uczniowie w zależności od zainteresowań zostali dołączeni do grupy: tanecznej, ceramicznej, plastycznej, wykonującej kosze z wikliny. Dużą atrakcją był wyjazd nad Morze Północne, gdzie zbieraliśmy okazałe muszelki, które są większe od tych występujących w Morzu Bałtyckim. Zwiedziliśmy również małe miasteczko Veere - z piękną starą holenderską zabudową oraz małym portem jachtowym. Dalej mieliśmy okazję być na dwóch farmach i obejrzeć ciekawe rasy zwierząt. Nasi uczniowie mogli zobaczyć też jak pracują osoby niepełnosprawne w warsztatach stolarskich. W szkole w Prinsenbeek wzięliśmy również udział całą grupą w bardzo ciekawych zajęciach plastycznych. Nie zabrakło też dyskoteki podczas której uczniowie spotkali znajome już koleżanki i kolegów z Michaël college (to nazwa szkoły). W sobotę rano 6 marca,  wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zaskoczył nas śnieg i niska temperatura na terenie Niemiec. Zaczęliśmy więc wspominać piękne przebiśniegi i krokusy, które już kwitły w Holandii.   

Dni naszej wizyty w Holandii upłynęły bardzo szybko. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia. Dla naszych uczniów była to piękna przygoda i możliwość poznania szkoły, z której przyjeżdża do nas młodzież i nauczyciele. Mogliśmy zobaczyć ciekawą zabudowę miast i wsi, piękne wiatraki oraz zasmakować kuchni holenderskiej.

 Cieszymy się, że mamy dobre wspomnienia i dużo ciekawych zdjęć.            

    

    

WARSZTATY CYRKOWE - INSTRUKTORZY  Z MANNHEIM

W dniach 29.08 - 3 .09 2010r. gościliśmy w naszym ośrodku delegację trzyosobową: Nadja (wicedyrektor), Sebastian (instruktor cyrkowy), Ania (tłumacz) z zaprzyjaźnionej placówki Johann Hebel Heim z Mannheim. Nasi pracownicy wzięli udział w warsztatach cyrkowych, tym razem bez udziału dzieci. Czterech pracowników Asia, Renata, Małgosia i Jakub zostali zapoznani z umiejętnościami prowadzenia zajęć cyrkowych.

W tych dniach mieliśmy okazję uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym przez kol. Sebastiana.

Cztery dni praktyki pogłębiły nasze umiejętności i mamy nadzieję, że zostaną one wykorzystane w prowadzeniu zajęć cyrkowych z naszymi uczniami.

 

 

Michaël College z Prinsen beek

Współpraca z holenderską szkołą Michaël College z Prinsen beek koło Bredy rozpoczeła się w sierpniu 2001r. Wtedy pierwszy raz 30 osobowa grupa uczniów wraz z opiekunami odwiedziła ośrodek. Głównym cel jaki stawia sobie młodziez tej szkoly to pomoc osobom niepełnosprawnym. Młodzież wykonuje prace na rzecz ośrodka. 

W 2003r. ośrodek podpisał umowę o współpracy.

               

W dniach 14-18.04.2004 roku dyrektor Barbara Zakrzewska wraz z pracownikami Ośrodka Przebywała w Holandii w zachodniej Brabancji. Celem nadrzędnym było oficjalne podpisanie umowy dotyczącej Międzynarodowej Współpracy na Polu Edukacji i Kultury pod Przewodnictwem Unijnych Programów: Leonardo da Vinci oraz Sokrates 2004-2007. Ze strony Holenderskiej umowę podpisał - Rudy Freund Przewodniczący Międzynarodowego Departamentu.

W okresie pięciu lat jakie mineły od ich pierwszego pobytu w ośrodku wykonano następujące prace:

pomoc w porządkowaniu parku,
naprawa ławek,
renowacja stolarki okiennej, drzwiowej,
malowanie płotu,
naprawa rowerów,
pomoc w codziennych pracach (sprzątanie klas, sypialń, pomoc w kuchni).

               

Spotkania z młodzieżą holenderską nie ograniczaja sie tylko do pomocy i pracy na rzecz ośrodka. W trakcie pobytu uczniowie odbywają wspólne zabawy z nasymi wychowankami, wzajemna prezentacja kultury narodów, ogniska integracyjne, wyjazdy na plywalnię. Młodzież przełamując wszelkie bariery wspaniale się porozumiewa nie znając języka holenderskiego. Nauczyciele ośrodka kilkakrotnie odwiedzając Szkołę w Prinsenbeek mieli okazę porównania pracy i wymianę doświadczeń z nauczycielami zaprzyjaźnionej szkoły. Nasza kadra miała możliwość zwiedzenia placówek holenderskich o podobnym profilu.

Wizyta w szkole holenderskiej

               

               

Dzień polski w Holandii - wystawa prac

               

                

 

 

Wizyta u Burmistrza Made

           

 

Nasi przyjaciele Ria i Stan z Holandii z wizytą w Borzęciczkach

       

 

 

sosw06@vp.pl, adres: Borzęciczki 11, 63 - 720 Koźmin Wlkp. tel.062 7216993
Webmaster: Mirosław Gorzelanny
Last modified: wtorek września 22, 2015.