"Bez pogodnego, szczęśliwego dzieciństwa całe życie jest kalekie"

Home

 

Archiwum

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

Po dziesięciu miesiącach nauki nadszedł wyczekiwany czas wakacji. W mijającym już roku szkolnym mury naszej szkoły opuściło 7 absolwentów Szkoły Podstawowej oraz 4 absolwentów Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Była to okazja do uznania osiągnięć uczniów, którzy swoją nauką, zachowaniem i postawą stanowią wzór do naśladowania. Jednym z ważniejszych wyróżnień przyznawanych w naszej szkole jest otrzymanie ZIELONEJ KARTY, na którą w tym roku szkolnym zasłużył Jakub Tanaś, uczeń klasy przysposabiającej do pracy. Oprócz świadectw i dyplomów wręczono również Karty Rowerowe uczniom, którzy pozytywnie zdali egzamin nadzorowany przez funkcjonariuszy z Komendy Policji w Koźminie. Wszystkim życzymy słonecznych i spokojnych wakacji, samych najpiękniejszych chwil ze słońcem.

Do zobaczenia we wrześniu!

   

   

    

 

SPOTKANIE INTERNACKIE NA ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Dnia 24 czerwca spotkaliśmy się przy ognisku aby pożegnać wychowanków: Justynę, Sylwię, Jakuba oraz Adama kończących pobyt w internacie. Była to również okazja do podsumowania wszystkich naszych działań w mijającym roku szkolnym. Na zawsze pozostaną w nas wspomnienia oraz zawarte przyjaźnie.

   

   

 

    

„Janusz Korczak – nauczyciel wszystkich dzieci”

 

Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny pt. „Janusz Korczak – nauczyciel wszystkich dzieci” został rozstrzygnięty.

Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce – grupa I

II miejsce – klasa pa

III miejsce – Daria Masłowska

Wyróżnienie – grupa II

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy. Organizator: Krąg Korczakowski.

XVIII Wojewódzki Przegląd Młodych Talentów w Ostrzeszowie

Jagoda i Anastazja, uczennice klasy VI, wzięły udział w XVIII Wojewódzkim Przeglądzie Młodych Talentów w Ostrzeszowie i odniosły w nim sukces! Jagoda w kategorii Przegląd literacki- opowiadanie fantastyczne pt. " U mojego dziadka na strychu mieszka zaczarowany nietoperz" zajęła II miejsce. Anastazja w kategorii Przegląd plastyczny pt. "Razem, chociaż osobno" zdobyła wyróżnienie. Nad całością przygotowań do Przeglądu czuwały panie- Katarzyna Cieślak i Paulina Naglak. Gratulujemy laureatkom!!!

   

 

 

Pożegnanie Dyrektor Barbary Zakrzewskiej odchodzącej na emeryturę

W środę 23.06 br. uroczyście żegnaliśmy Panią Dyrektor Barbarę Zakrzewską odchodzącą na emeryturę. W podziękowaniu za 41 lat pracy w tym 20 lat pracy Dyrektora Ośrodka przygotowaliśmy "Podróż na Rajską Wyspę". Nie obyło się bez miłych wspomnień oraz ciepłych wzruszeń. Dziękujemy za wszystkie chwile niezapomniane, które zostaną w naszych sercach na zawsze.

..."Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj".

Mark Twaim

   

   

   

 

 

Szkoła na Widelcu Dobrze Jemy

Mamy to! Klasa I-III realizowała program Fundacji Szkoła na Widelcu Dobrze Jemy, nasza praca konkursowa otrzymała wyróżnienie, a my - wspaniałe nagrody. Zobaczcie sami. Dziękujemy!!!

   

   

 

 

DZIEŃ TATY

 

Wszystkiego najlepszego wszystkim TATOM z okazji ich święta!

Dzień Ojca jest raz w roku,

szczęśliwy i pełen uroku.

W tym dniu pragniemy  złożyć Wam życzenia:

zdrowia, szczęścia i powodzenia.

 

https://www.youtube.com/watch?v=hq-1M_2ph6A

 

 

VI Regionalny Dzień  Młodego Sportowca Olimpiad Specjalnych

17.06.2021 r. najmłodsi zawodnicy Klubu Olimpiad Specjalnych uczestniczyli w VI Regionalnym Dniu Młodego Sportowca Olimpiad Specjalnych. Tym razem młodzi sportowcy spotkali się w Kole. Dostosowując się do wymogów reżimu sanitarnego oraz zachowując środki bezpieczeństwa i ostrożności zawodnicy z pomocą trenerów i wolontariuszy zaliczyli wszystkie przygotowane dla nich konkurencje. Dzieci poprzez zabawę zdobywają nowe umiejętności i poszerzają granice swoich możliwości, uczą się również funkcjonowania w grupie.

   

`

   

    

 

JUBILEUSZ 60-LECIA FUNKCJONOWANIA SPECJALNEGO OŚRODKA SZKOLNO-WYCHOWAWCZEGO IM. J. KORCZAKA W BORZĘCICZKACH-„Podróż za jeden uśmiech”

W dn. 10-11 czerwca 2021r. uczniowie i pracownicy ośrodka w Borzęciczkach świętowali długo oczekiwany jubileusz 60-lecia funkcjonowania placówki. Do obchodów święta podopieczni oraz kadra przygotowywała się w duchu niepewności ze względów pandemicznych cały rok szkolny. Mottem przewodnim świętowania była piosenka oraz scenografia nawiązująca do filmu „Podróż za jeden uśmiech”.

Uroczystości rozłożone były na dwa dni. W czwartek 10 czerwca odprawiona została Msza św. w intencji uczniów, pracowników oraz emerytów ośrodka. Przed budynkiem placówki wykonano pamiątkowe zdjęcia oraz nastąpiła degustacja toru jubileuszowego.

W drugim dniu zaproszono okrojony skład gości ze względów sanitarno-epidemiologicznych. Obejrzano filmy ukazujące historycznie ujęcia ośrodka w nawiązaniu do obecnego obrazu placówki oraz scenki z form działalności edukacyjnej w ośrodku. Uczniowie przedstawili program artystyczny w wykonaniu grupy cyrkowej „MIX FERAJNA” oraz układy taneczne. Po południu rodzice odbierając dzieci mogli zobaczyć krótkie przedstawienie oraz uczestniczyć w ognisku.

Z okazji jubileuszu przygotowana została prezentacja o dalszych losach absolwentów ośrodka, którą można było obejrzeć podczas obchodów święta.

   

    

   

   

   

   

 

FILM Z 60 - LECIA NA YOUTUBE:

 https://youtu.be/o7GJRvL474w

Dzień Dziecka - zabawnie i kolorowo.

Czerwiec w naszym Ośrodku rozpoczęliśmy od świętowania Dnia Dziecka w grupach internackich. Było miło i beztrosko. Przez chwilę wszyscy, bez względu na wiek znowu poczuliśmy się jak dzieci.

 

ZAJĘCIA OTWARTE klasy IV-VI B

Uczniowie klasy IV-VI B wzięli udział w zajęciach otwartych przygotowanych przez II zespół metodyczno - wychowawczy, na których królowała Zmysłoplastyka. Jest to metoda, która polega na wspólnej zabawie wykorzystującej wszystkie zmysły – dotyk, smak, zapach, wzrok, słuch. Na zajęciach wykorzystujemy przeróżne faktury, materiały, artykuły spożywcze, masy plastyczne, zapachy i kolory. Poprzez zabawę wspieramy proces integracji sensorycznej i wspomagamy harmonijny rozwój dziecka. Zajęcia zmysłoplastyki mają za zadanie stymulować wyobraźnię, rozwijać kreatywność, motywować do działania i rozbudzać aktywność twórczą uczniów oraz ułatwić wyrażanie przeżyć i emocji za pomocą dostępnych dla nich środków wyrazu.

  https://www.youtube.com/watch?v=9quK1kPXX64

 

 

26 MAJA DZIEŃ MAMY.

  Wychowankowie z 3 grupy życzą swoim mamom oraz mamom swoich koleżanek i kolegów z Ośrodka tylko słonecznych dni. Przesyłamy kwiatki i zapewniamy, że Kochamy Nasze Mamy nie tylko w Dniu ich Święta.

 

Niedzielny rajd rowerowy

Niedzielny rowerowy piknik w Międzyborzu - wigwam, słodycze i ładowanie baterii słoneczkiem na kolejny tydzień nauki.

   

 

LEKCJA Z WYKORZYSTANIEM Ms TEAMS

W dn. 13 maja 2021r. klasy ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy - PC, PD, PE przeprowadziły zdalną lekcję z wykorzystaniem platformy Ms Teams. Nasze umiejętności TIK obserwowała Pani Dyrektor Aldona.

   

   

   

 

PRACE KULINARNE

Uczniowie klas Przysposabiających do Pracy doskonalą swoje umiejętności kulinarne w pracowni gospodarstwa domowego. Uczą się współpracy i wzajemnej pomocy, a efektem końcowym jest podnoszenie poczucia własnej wartości.

   

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIELĘGNIAREK
W tym dniu chłopcy z klasy Przysposabiającej do Pracy złożyli życzenia naszej Pani Pielęgniarce- Darii oraz poczęstowali sokiem owocowo-warzywnym, który samodzielnie przygotowali.

Prace w ogrodzie warzywnym - zasiewy

  Uczniowie klas Przysposabiających do Pracy wraz ze swoimi opiekunami postanowili rozpocząć swoją przygodę z ogrodem warzywnym. Pierwsze uprawy ogrodu i zasiewy. Zdążyliśmy przed deszczem :). Czeka nas dużo pracy przy pieleniu grządek.

   

    

 

 

"Zdrowo jem, więcej wiem"

Kolejne zadanie wykonane przez uczniów w ramach projektu "Zdrowo jem, więcej wiem" - konkurs na najpiękniejszą PIRAMIDĘ ZDROWIA. Wkrótce poznamy laureata!.

 

16 urodziny Wioletty!

Z okazji Twego święta życzymy Tobie, kolejnych dni, miesięcy i lat pełnych miłości i radości, ciągłego uśmiechu na twarzy, jak również tego, żebyś potrafiła się cieszyć z życia w każdym jego momencie.

   

 

ŚWIĘTA MAJOWE

30 kwietnia w naszym Ośrodku odbył się apel poświęcony świętom majowym. Najpierw uczniowie uczestniczyli w uroczystym podniesieniu flagi państwowej oraz odśpiewali hymn państwowy. Następnie udali się do swoich klas, gdzie poprzez radiowęzeł odsłuchali wierszy, piosenek oraz istotnych informacji dotyczących ŚWIĘTA PRACY, ŚWIĘTA FLAGI oraz Konstytucji 3 Maja. Oto kilka fotografii upamiętniających to wydarzenie...

   

   

 

 

 

Urodzinki, urodzinki, a w koło uśmiechnięte minki!

Urodzinki, urodzinki, a w koło uśmiechnięte minki! W czwartkowe popołudnie grupa I świętowała urodziny Amelii. Był tort, balony i wspaniała atmosfera. A wiecie dlaczego? Amelki urodziny są wyjątkowe, bo to ostatnie jednocyfrowe! Jeszcze raz dużo szczęścia i spełnienia wszystkich marzeń.

 

Owoce dobre dla zdrowia i urody!

W dniu 27.04.2021 r. w ramach projektu "Tradycyjny Sad" - odbyła się degustacja soków i przetworów owocowych. Uczniowie mieli okazję pozanć wartości odżywcze i walory zdrowotne przetworów owocowych,które prezentowane były przez szkolną rozgłośnię i gazetę tematyczną. Spotkanie to miało na celu zachęcenie do pielęgnacji nad nowopowstałym sadem. W przyszłości zbierać będziemy plony i przetwarzać w pracowni gospodarstwa domowego. W przygotowaniu degustacji wsparła nas p. Małgosia Michalska z klasą przysposabiającą.

 

Światowy Dzień Ziemi - 22 kwietnia

W tym dniu uczniowie naszego Ośrodka zadbali o Planetę porządkując teren przyległego parku.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu edukacyjnego 

 https://www.youtube.com/watch?v=kdSG0TK7kBc

 

 

Aktywnie i Zdrowo do Lata

W ramach kolejnych zajęć z Programu Aktywnie i Zdrowo do Lata, wychowankowie grupy 5 przygotowali zdrowe desery z owocami, jogurtem naturalnym i płatkami owsianymi. To była prawdziwie zdrowa przekąska. Kluczowym nurtem, prowadzonych działań, jest uświadomienie roli zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.

   

    

 

 

Pyszne śniadanie.

Dzisiaj znowu mieliśmy pyszne śniadanie - sałatka z dressingiem, ależ było pyszne. Wcześniej jednak uczniowie dowiedzieli się ile cukru znajduje się w słodkich napojach, analizowali piramidę zdrowego żywienia. Wiedzą już także, co można zrobić, aby cieszyć się warzywami i owocami także zimą. A kto wie, jak pachnie pomidor? My!!!

    

   

   

 

 

XXVII Przegląd Małych Form Teatralnych.

Za nami XXVII Przegląd Małych Form Teatralnych. Odbył się pod hasłem "Wierszykowo na wesoło " w formie online.

W prezentacjach mogliśmy obejrzeć inscenizowane wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima- wszystkie na wysokim poziomie, z dużą dozą humoru oraz niezwykłą aktorską charyzmą. Tegoroczni laureaci:

I miejsce- Złota Maska - grupa IV za przedstawienie " Rzepka" Juliana Tuwima,

II miejsce- Srebrna Maska - klasa IV-VI a za przedstawienie "Pan Drops i jego trupa" Jana Brzechwy,

III miejsce - Brązowa Maska - grupa I za przedstawienie "Murzynek Bambo" Juliana Tuwima.

W kategorii Najlepsza Aktorka zwyciężyła Wiktoria Chowańska, w kategorii Najlepszy Aktor zwyciężył Jakub Kujawski.

Serdecznie gratulujemy!!!

https://youtu.be/FRvDUlofyMs

 

Fundacja Szkoła Na Widelcu Dobrze Jemy

Uczniowie klas I-III biorą udział w konkursie organizowanym przez Fundację Szkoły Na Widelcu Dobrze Jemy. Prosimy o Wasze głosy, aby oddać głos klikamy na "Oddaj głos", następnie podajemy maila i potwierdzamy link, który otrzymamy na skrzynkę pocztową. Codziennie można oddać 1 GŁOS !!! To nic trudnego, do dzieła Kochani!

https://dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl/ko…/zaglosuj-na-prace/

 

Dobrze jemy

W klasie I-III odbyły się kolejne zajęcia z programu Dobrze jemy. Tym razem w klasie został zorganizowany festiwal naleśnika. Jedliśmy pyszne naleśniki z serem i truskawkami, ale najpierw wykonaliśmy eksperymenty, dzięki którym dowiedzieliśmy się jak rosną drożdże i po co do ciast dodajemy proszek do pieczenia lub sodę.

   

   

 

    

19 urodziny Wiktorii

W grupie 2 zabrzmiało gromkie Sto-lat z okazji 19 -tych urodzin naszej koleżanki Wiktorii.

Wiktorio! Z okazji 19 - urodzin przyjmij z głębi serca płynące życzenia : samych pogodnych, szczęśliwych dni, pełnych ciepła, radości i spełnionych marzeń!

Muzyczna niespodzianka dla Ciebie!

https://youtu.be/GAioYtTyYao

 

"Dobrze jemy"

Najmłodsi nasi uczniowie przystąpili do realizacji programu "Dobrze jemy" - organizowanego przez Fundację Szkoła na widelcu. W ramach zajęć stworzyliśmy plakat dotyczący zasad, jakich należy przestrzegać w kuchni, obserwowaliśmy wnętrze warzyw i owoców przez lupę, a następnie samodzielnie przygotowaliśmy zdrowe, kolorowe kanapki. Na koniec zajęć założyliśmy klasowy ogródek warzywny.

   

   

    

 

 

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu- 2 kwietnia

Na znak solidarności oraz wsparcia dla swoich kolegów Autystów, uczniowie naszego Ośrodka wzięli udział w akcji: Pomaluj mój świat na niebiesko! Na chwilę zamienili ośrodkowy park w plener malarski. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich powstały piękne niebieskie obrazy. Dziękujemy!

   

   

 

 Czy ktoś widział zająca wielkanocnego?

We wtorkowe, słoneczne po południe p.Mirka i p Hania zorganizowały dla wszystkich grup internackich Wielkanocne Podchody Parkowe. Były palmy, kurczaczki , zadania i...poszukiwania zająca wielkanocnego. Okazało sie, że nikt go niestety nie widział, ale ku uciesze wszystkich koszyk pełen słodyczy zostawil;). Widocznie dzieci zasłuzyły!

 

Kartki wielkanocne

Klasa pb wykonała świąteczne kartki, które wysyłane są do znajomych osób oraz przyjaciół naszego Ośrodka. Uczennice wraz z wychowawczynią klasy przygotowały takie oto propozycje.

 

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w Pleszewie,

" Wielka poezja,będąc wielką i będąc poezją, nie może nie zachwycać nas,a więc zachwyca".

W.Gombrowicz. Jak co roku wzięliśmy udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim w Pleszewie, "Poezja bliższa dziecku". Tegoroczny, XVII już z kolei, odbywał się w formie online. Repertuar doboru wierszy dotyczył utworów o muzyce. Reprezentowali nas Filip,Fabian i Piotr. Filip w grupie wiekowej uczniów klas I-III otrzymał wyróżnienie. Fabian w grupie wiekowej uczniów klas IV- VI zdobył II miejsce. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

https://www.youtube.com/watch?v=05ymBnt5FIc

 

BABY WIELKANOCNE 

W Wielkim Tygodniu uczniowie klas Przysposabiających do Pracy upiekli dla wszystkich babki na śniadanie wielkanocne.

 

 

Polskie tradycje wielkanocne

24.03.2021r. grupa V przygotowała zajęcia dla wszystkich wychowanków przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych. Zadania zostały przydzielone do wykonania w obrębie każdej grupy. Tematyką zajęć były zbliżające się Święta Wielkanocne - oto niektóre z zadań : łamigłówki, krzyżówki, pisanki, rebusy oraz film ukazujący piękne polskie tradycje wielkanocne .

   

   

 

 

 

Projekt Bieg po Zdrowie

W ramach Projektu Bieg po Zdrowie - uczniowie grupy IV I V obejrzeli dokument pt. Co się dzieje w moim organizmie, gdy palę papierosy. Stworzyli plakaty, o tematyce przeciwnikotynowej oraz dla poprawy ogólnej sprawności fizycznej wzięli udział w treningu ogólnorozwojowym oraz ekstremalnym torze przeszkód.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY odbył się 22 marca w klasie przysposabiającej dziewczyn zostało przeprowadzone zajęcie pt. Źródło życia i zdrowia –WODA!

Zajęcie odbyło się w ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem!” Głównym celem było zebranie informacji na temat wpływu wody na świat roślin, zwierząt i ludzi. Zwrócenie uwagi na wartość zdrowotną wody i zachęcenie uczniów do picia wody i świadomego wybierania wody zamiast kolorowych napojów gazowanych.

Wielkanocne "kurki szyte". 

Uczennice klasy Pb przed świętami zajęły się szyciem "kurek", będących elementami dekoracyjnymi. Oprócz szycia ręcznego trzeba było też usiąść przy maszynie do szycia - pod nadzorem nauczyciela. Końcowy efekt ucieszył nas bardzo i już mamy wiosenno- świątecznie na okiennym parapecie w naszej klasie.

 

„Aktywnie i zdrowo do lata”

W ramach Projektu „Aktywnie i zdrowo do lata” w grupie 3, odbyły się zajęcia sportowe wzmacniające mięśnie oraz redukujące nadmierną tkankę tłuszczową. Po ćwiczeniach uczniowie zjedli porcję zdrowych warzyw i owoców. Proponowana żywność jest często niezdrowa i zmodyfikowana, dlatego rolą nauczycieli jest nauczanie zasad zdrowego stylu życia, zasad prawidłowego odżywiania i wyrabianie nawyków higienicznego spożywania pożywienia.

 

 

DREWNIANE OZDOBY WIELKANOCNE

Celem edukacyjnym naszych uczniów jest ciągłe utrwalanie i poszerzanie zakresu posiadanej wiedzy, kształcenie kompetencji społecznych i nabywanie nowych umiejętności umożliwiających lepsze egzystowanie w dzisiejszym świecie. Dlatego nasz Ośrodek pozwala uczniom na osiągnięcie podstawowych umiejętności oraz postaw wobec pracy. Idąc tym krokiem Klasy Przysposabiające przygotowują często nietypowe dekoracje, które nawiązują do odpowiednich pór roku czy świąt. Wiemy że zbliżają się Święta Wielkanocne i pozwoliliśmy sobie na skonstruowanie wyjątkowych zajączków . Udało nam się to zrobić z 8 elementów drewnianych odpowiednio wyciętych i zwymiarowanych . Dzięki zaangażowaniu naszych uczniów, możemy stworzyć tak piękną dekorację, która rozbawia i uczy .

Dzień solidarności z osobami z Zespołem Downa

  Dziękujemy wszystkim, którzy dziś na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami, założyli kolorowe skarpetki, a nawet przesłali nam zdjęcia! Wychowankowie Internatu BRAWO! - piękne prace plastyczne.

 

ROWEROWE PRZYWITANIE WIOSNY!

Dziś tj. 20.03 , przywitaliśmy wiosnę na rowerach i choć temperatura była zimowa nie zmienia to jednak faktu, że trzeba okazale przywitać nadchodząca już wiosnę. Po powrocie jeszcze przez długi czas płynęła w nas wiosenna radość.

   

 

 

 

13 urodziny Adriana

Samych szczęśliwych dni w życiu

uśmiechu na twarzy

słonecznych promyków w pochmurne dni.

https://www.youtube.com/watch?v=ykHAwUhjjGE

 

Spotkanie integracyjne

03 marca 2021r. odbyło się spotkanie integracyjne wszystkich grup internackich naszego Ośrodka organizowane przez grupę IV. Uczestnicy zabawy mieli za zadanie oczyścić nasz park z pozostawionych tam śmieci. Następnie ćwiczyliśmy prawidłową segregacje zebranych śmieci. Na uczestników spotkania czekały również sportowe rywalizacje oraz zajęcia plastyczne z ekologicznym duchem w tle. Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za miłą zabawę. Dziękujemy również kółku fotograficznemu za wykonanie fotorelacji.

 

 

Dzień kobiet

Jak co roku 8 marca w naszym Ośrodku obchodziliśmy Dzień kobiet. Ten niezwykły dzień różnił się jednak od poprzednich ze względu na zaistniałą sytuację pandemiczną. Po części artystycznej, która wybrzmiała w szkolnym radiowęźle, klasy wg. ustalonej kolejności przychodziły na uhonorowanie płci pięknej oraz konkursy, w których brali udział. Tego dnia chłopcy postanowili ukoronować swoje koleżanki i wręczyć im berło w postaci kwiatka i słodkiego upominku. Wszyscy bawili się wyśmienicie m. in. starając się wrzucić torebki herbaty na czapkę, wrzucić piłeczkę nogami do szklanki czy też zdmuchnąć za pomocą balonu wszystkie kubeczki ze stolika.

Jeszcze raz życzymy naszym Paniom dużo zdrowia oraz samych miłych i radosnych dni w swoim życiu. Dla nas cały czas jesteście jak królowe: piękne i zaradne.

 

Inspiracje plastyczne.

Inwencja twórcza naszych wychowanków nie zna granic ߘ?

W Internacie odbył sie cykl zajeć plastycznych na wesoło i trochę inaczej. W ruch poszły pędzle, gąbki do zmywania naczyń, ręce, stopy, internet, a nawet ...mleko! Wykorzystaliśmy podłogę, szafy i stoły.

Powstały zamki, kwiaty, kubizm i obrazy malowane w rytm muzyki. Takie mamy zdolne dzieci.

URODZINY MATEUSZA

Swoje bardzo ważne i wyjątkowe 18 urodziny obchodził również wychowanek Mateusz. Starsi koledzy i koleżanki z klasy przysposabiającej do pracy pamiętali, o tym ważnym dniu i przygotowali upominek w postaci zdrowego poczęstunku. Same witaminy!!! Po południu natomiast gromkie Sto Lat usłyszał od swoich wychowawców i kolegów z grupy. Jedną z niespodzianek był ogromny tort przywieziony przez siostrę Mateusza.

Segregacja śmieci

03 marca 2021r. odbyło się spotkanie integracyjne wszystkich  grup internackich Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Borzęciczkach organizowane przez grupę IV.

Uczestnicy zabawy mieli za zadanie oczyścić nasz park z pozostawionych tam śmieci. Następnie ćwiczyliśmy prawidłową segregacje zebranych śmieci. Na uczestników spotkania czekały również sportowe rywalizacje oraz zajęcia plastyczne z ekologicznym duchem w tle.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania

   

 

TRADYCYJNY SAD

W dniu 26.02.2021r. odbył się apel edukacyjny przez radiowęzeł, podczas którego dwa zespoły  z naszego ośrodka MALINOWI SADOWNICY i LOBOSADOWNICY przedstawili założenia projektu "Tradycyjny sad"

Jest to już czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu grantowego, mającego na celu szerzenie wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych. Projekt ma za zadanie edukację promującą ekologiczną i naturalną uprawę roślin oraz uchronienie lokalnych odmian drzew i krzewów owocowych przed wyginięciem, zniszczeniem i zapomnieniem.  Zwieńczeniem udziału w projekcie jest założenie na przyszkolnych terenach mini sadu składającego się z co najmniej 5 drzewek tradycyjnych odmian czereśni.

MALINOWI SADOWNICY

   

 

LOBOSADOWNICY

   

 

Obiad jak z MasterChefa

Klasa Przysposabiająca do Pracy przygotowała na zajeciach obiad. Uczniowie zaprezentowali wysokie umiejętnosci kulinarne. Wcześniej przygotowali menu i zorganizowali potrzebne produkty. Wszyscy poczuli się MasterChefami. Przy pięknie zastawionym stole, klasa delektowała się obiadem.

   

   

 

    

 

Walentynkowe konkursy

W tym roku szkolnym SU ogłosił konkurs na walentynkową dekorację drzwi klasowych i grupowych. Uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością i trudno było wyłonić zwycięzców. Nagrodzono najlepszych:

1 miejsce – klasa VII – VIII A,

2 miejsce – klasa VII – VIII B,

3 miejsce zespoły rewalidacyjno – wychowawcze nr 1 i 2 oraz wyróżnienie otrzymała klasa I – III PB.

Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie.

Julita i Daniel zebrali największą ilość kartek walentynkowych i zyskali miano Walentynki i Walentego 2021 Otrzymali także miłosną koronę oraz upominek – Gratulujemy!

   

   

 

    

 

Bal Karnawałowy

Krąg Korczakowski jak co roku przygotował Bal karnawałowy dla społeczności mieszkającej w internacie. W tym roku Bal przybrał nieco inną formę. Jednak atmosfera, która zagościła podczas wspólnych zabaw niczym nie różniła się od lat ubiegłych. I choć bawiliśmy się w towarzystwie kolegów ze swojej grupy radosnym pląsom i zabawom ruchowym ze śpiwem nie było końca.

   

   

 

    

 

Zabawka ze skrawka.

Nasi uczniowie i wychowankowie wykazali się dużą kreatywnością. Dzięki umiejętnosci segregacji odpadów mogli je ponownie wykorzystać. Wykonali prace, które zostały wyeksponowane na stojaku skonstruowanym przez klasy przysposabiające do pracy.

Walentynki 2021
Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako możliwość do okazania sobie serdeczności, życzliwości i ciepła.
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i jego opiekunek pani Ilony, pani Mirki i pani Pauliny tradycyjnie zorganizowano pocztę walentynkową. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia dla koleżanki czy kolegi,
wrzucali własnoręcznie wykonane kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanego pudełka. Trzeba przyznać, że szkolny listonosz miał dużo pracy. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji, nauczycieli, wychowawców i pracowników szkoły. Dużą atrakcją była foto – budka z walentynkową dekoracją i ciekawymi rekwizytami. Pani Paulina wykonywała sesję zdjęciową – chętnych było wielu i wszyscy super wyglądali. Po południu kolejne atrakcje – ciekawe zabawy w grupach , szkoda, że czas tak szybko minął……

   

 

Bal Karnawałowy klasy IV-VI B.

W czwartek, 4 lutego uczniowie klasy IV-VI B wraz z wychowawcą klasy zorganizowali Bal Karnawałowy. Były wspólne zabawy przy których uczniowie mieli możliwość spożytkować swoją energię, a także poczęstunek przy którym mogli odpocząć. Wszyscy przebrali się w barwne stroje, a klasa została ustrojona kolorowymi balonami i girlandami.

   

 

 

#Superkoderzy w naszym Ośrodku!

W naszym Ośrodku w bieżącym roku szkolnym odbywają się zajęcia programowania, uczniowie realizują program #SuperKoderzy, który jest prowadzony przez Fundację Orange. Na zajęciach realizujemy ścieżkę "Młodzi patrioci" - uczniowie podczas zajęć poznają Polskę, jej położenie geograficzne, symbole narodowe - zadania te realizują podczas kodowania na matach, programowania Ozobotów, korzystania z platformy learningapps, a także kodowania na generatorze. Dzięki tym zajęciom uczniowie kształtują swoje kompetencje w zakresie programowania i robotyki oraz podnoszą swoje kompetencje cyfrowe.

   

    

 

 

POCZTÓWKA KORCZAKOWSKA.

W naszym Ośrodku jest zwyczaj pracy metodami korczakowskimi. Już od wielu lat przyznawane są uczniom pocztówki zwane także kartami pamiątkowymi. Otrzymują je wychowankowie wg. opracowanego regulaminu.

Pocztówkę czerwoną przyznaje uczniom Dyrektor Ośrodka na wniosek wychowawcy za:

• wzorowe zachowanie,

• bardzo dobre wyniki i postępy w nauce,

• systematyczną pracę na rzecz Ośrodka i środowiska,

• sukcesy w zwalczaniu złych nawyków i nałogów.

W I semestrze roku szkolnego 2020/2021 pocztówki wraz z drobnymi upominkami otrzymali:

Filip, Bartosz, Paweł, Daniel, Jan, Julita, Katarzyna, Agnieszka, Krystian, Wojciech, Kamil i Daria.

Jeszcze raz gratulujemy Wam wzorowej i godnej naśladowania postawy.

 

Konkurs Rzecznika Praw Dziecka.

„Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie…” J. Korczak.

Nasi Wychowankowie bardzo dobrze znają swoje prawa. Dowiedli o tym, biorąc udział w konkursie organizowanym przez Rzecznika Praw Dziecka na najciekawszą pracę plastyczną z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Do Warszawy wpłynęło kilka tysięcy prac – w tym trzy naszych Wychowanków. Najbardziej pomysłowe prace należą do: Sylwii, Darii oraz klasy I-IIIa.

Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

KRĄG KORCZAKOWSKI

 

Sukces w konkursie „ZACZNIJMY OD PODSTAW” ?

NAGRODY DOTARŁY

   

 

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Nasza wychowanka Nadia razem z mamą kwestowała na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Brawa za zaangażowanie!

    

 

    

 

Urodziny naszych koleżanek!

Obchodziliśmy 14 urodziny Julki i 12 urodziny Nadii. Koleżanki z naszej grupy świetnie nakryły oraz przyrządziły stół dla solenizantek. Nastrój był niesamowity. Jak zawsze przy takiej okazji zaśpiewaliśmy Sto Lat, potem był pyszny tort. Życzymy Wam pogody ducha, uśmiechu na każdy dzień. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!

   

 

 

Powitanie nowych wychowanków

Miło nam poinformować, że do naszej społeczności szkolnej dołączyli nowi uczniowie – Nadia oraz Piotrek.

Nadia uczęszcza do klasy IV-VIa, a Piotrek uczęszcza do klasy I-IIIa. Powitaliśmy ich uroczyście w murach naszej szkoły w piątkowy poranek. Życzymy Wam, pięknych chwil spędzonych w towarzystwie nowych koleżanek i kolegów.

 

„Zdrowo jem, więcej wiem!”.

Dobiegł końca udział klas Przysposabiających do Pracy w I części projektu „Zdrowo jem, więcej wiem!”. Projekt realizowany był w ramach Zespołu Metodyczno – Wychowawczego nr 6. Promocja zdrowia to jedno z głównych zadań szkoły w bieżącym roku szkolnym.

W październiku była przeprowadzona lekcja, podczas której dziewczyny uświadomiły sobie, jakie wartości odżywcze owoców i warzyw odgrywają role w codziennej diecie.

Kolejnym zadaniem było wykonanie plakatu zachęcającego do zrezygnowania za słodyczy na rzecz owoców, warzyw, pestek i orzechów.

Odbył się konkurs na najlepszy rysunek „Jem owoce i warzywa!”.

W klasach przeprowadzono zajęcia pt. „Cukier? Nie dziękuję!” – na tych zajęciach klasy uświadomiły sobie, że jedzenie słodyczy prowadzi do otyłości oraz wywołuje wiele chorób.

Dzięki udziałowi w projekcie Wychowankowie utrwalili sobie wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Naszym celem było przybliżenie, iż racjonalne odżywianie jest kluczem dobrego samopoczucia. Na zakończenie I części projektu, każdy z uczestników otrzymał talon na świeżo wyciskany sok owocowo – warzywny. Tym samym – korzystając z dobrodziejstw natury – wznieśliśmy symboliczny toast, który z pewnością wyjdzie nam NA ZDROWIE! Zapraszamy do krótkiej fotorelacji z naszych działań

   

   

   

 

 

Zabawka ze skrawka 

Uczennice klasy I-II-III pb przygotowały na konkurs "Zabawka ze skrawka" małą lalkę wykorzystując właśnie skrawki materiałów i kilka ozdobników. Niełatwo wymyślić coś z niczego. Za to jaka frajda jeśli już zaczyna się tworzyć, po czym widzi się efekt końcowy. Uczennice postanowiły uszyć jeszcze kilka podobnych zabawek.

   

 

 

Urodziny Tomka .

Dzisiaj obchodzono urodziny Tomka wychowanka Zespołu Rewalidacyjno- Wychowawczego. Wszyscy świetnie się bawili przy urodzinowym torcie oraz wspólnych zabawach.

 

Zdrowe soki zimową porą...

Najwięcej witaminy mają naturalne soki owocowo-warzywne

   

    

 

 

Zima wokół nas

Zima wokół nas - lepimy BAŁWANA, wspólne piosenki i zabawy.

   

   

 

 

Biały zimowy weekend !

Sanki to niewielki, nieposiadający napędu pojazd służący do jazdy po śniegu, na płozach.Tak niewiele, a tyle ma w sobie radosci;). Chlopcy z Internatu sporo o tym wiedzą;))) Weekend w Ośrodku!

 

 

Podsumowanie działań Małego Ekologa!

Uczniowie klas IV-VI B i VII-VIII B w czwartek wykonali ostatnie zadanie z innowacji pedagogicznej pt. "Mały Ekolog". Był to dzień "Fit - aktiv" - uczniowie dowiedzieli się w tym dniu dlaczego warto prowadzić zdrowy tryb życia i być Fit, jaki wpływ na środowisko mają dobre nawyki oraz w jaki sposób zamienić nieekologiczne środki transportu na te bardziej Eko a przy tym być Aktiv. Uczniowie z zaangażowaniem podnosili swoją kondycję fizyczną a także wykonywali zdrowe oraz przepyszne kanapki, które skonsumowali z wielkim apetytem przekonując się, że zdrowo to również smacznie.

W piątek zespół II metodyczno- wychowawczy podziękował wszystkim uczniom klas IV-VI B i VII-VIII B za udział w innowacji oraz pełne zaangażowanie w wykonywanie zadań - uczniowie otrzymali dyplomy, medale Małego Ekologa oraz upominki.

   

   

 

Ogólnopolski projekt edukacyjny – „Z kulturą mi do twarzy”

Uczniowie klasy IV-VI B zrealizowali kolejne zadania z ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Z kulturą mi do twarzy": 1. „Mali i duzi architekci”– uczniowie na wzór słynnych zabytków architektury konstruowali własne budowle z dostępnych materiałów. 2. „Teatr lalek”– chłopcy wykonali dowolną techniką kukiełki i przygotowali ich wystawę. 3. „Z wizytą w teatrze”– uczniowie wykonali scenografię i przygotowali własny spektakl kukiełkowy, do którego wykorzystali wcześniej samodzielnie wykonane lalki. Spektakl opowiadał historię o Księżniczce, którą porwał Smok i zamknął ją w wieży. Król i Królowa zlecili Rycerzowi zgładzenie Smoka i uwolnienie Księżniczki, a wzamian za jego odwagę oddali Rycerzowi rękę swojej córki. 4. „Dzień wspomnień i zadumy” – uczniowie pod opieką wychowawcy klasy wyszli pod pomnik Ś.P. Proboszcza, zapalili znicz na grobie i pomodlili się za Niego. Ważne w tym zadaniu było zwrócenie uwagi na zachowanie na cmentarzu oraz szacunek dla zmarłych.

 

   

   

    

 

Urodziny Justyny i Marysi

W czwartkowe popołudnie grupa I świętowała urodziny Justyny i Marysi. Był tort, balony i gromkie sto lat. Solenizantkom, życzymy jeszcze raz, dużo radości i powodzenia w życiu!

 

Międzynarodowy Dzień Puzzli.

Puzzle znają chyba wszyscy. To rozrywka, która potrafi połączyć pokolenia. W klasie I-III a królowały różne wzory począwszy od aut i różnych postaci z bajek. Na początku pani Danka przedstawiła ciekawą historię jak powstają te małe kawałeczki puzzli. Układanie puzzli to świetna zabawa, która posiada walory edukacyjne. Najmłodsi dzięki nim uczą się zdolności manualnych, ponadto wpływają na rozwój wyobraźni przestrzennej.

   

   

   

 

W poszukiwaniu zaginionego klucza

Czy możliwe jest połączenie nauki z zabawą, angażującą fabułą oraz serią zadań? Jak najbardziej! To wlaśnie dają escape roomy. W poniedziałkowe popołudnie 3 grupa w ramach Integracyjnych Spotkań Internackich zorganizowała taką formę zajęć dla swoich koleżanek i kolegów. Przez chwilę wszyscy stali się bohaterami akcji i musieli mocno ze sobą współpracować, aby osiągnąć cel. Tym celem było odnalezienie tajemniczych kluczy - do tajemniczych pomieszczeń. Mamy nadzieję, że zabawa Wam się podobała!

   

   

 

 

 

Tajniki biwakowania

Dziś podczas zajęć kształtujących kreatywność poznawaliśmy tajniki biwakowania .  Pan Mariusz opowiedział nam jak należy zachowywać się w lesie. Nauczyliśmy się również rozbijać namiot.

 

   

   

    

 

 

 

Aktywiści zimą

Hu hu ha zima jest fajna:) To nic, że śnieg topnieje, a słoneczko słabo świeci trzecia grupa lubi ruch na świezym powietrzu. Polecamy!

 

Sukces w konkursie „ZACZNIJMY OD PODSTAW” 

W dniu 23.XII.2020 r. , dotarła do nas miła wiadomość. Pięciu uczniów szkoły podstawowej naszego Ośrodka zostało zwycięzcami konkursu o tematyce sportowej - „ZACZNIJMY OD PODSTAW” organizowanego przez FEDERACJE FUNDUSZY LOKALNYCH W POLSCE I FUNDACJĘ 4F POMAGA. Konkurs miał na celu zachęcenie do aktywnego trybu życia, realizacji celów i spełnienia marzeń. Uczniowie opisując jakiego sportu chcieliby się nauczyć od podstaw w roku 2021 wywalczyli dla siebie karty podarunkowe o wartości 500 zł (dla każdego ucznia) do realizacji w sklepach "4f" na zakup odzieży i sprzętu sportowego potrzebnego do realizacji swoich sportowych marzeń 

Zwyciężcom GRATULUJEMY

SĄ NIMI:

1. Bartosz Szablewski

2. Krystian Szymura

3. Fabian Piotrkowiak

4. Wojciech Matus-Juńczyk

5. Kamil Patalas

red. Rafał Klinkosz, Marcin Jerzak

 

#RazemNaŚwięta

#RazemNaŚwięta to trzecia edycja akcji charytatywnej, w którą w tym roku szkolnym włączył się Samorząd Uczniowski. Uczniowie wraz z opiekunami SU ręcznie wykonywali piękne kartki świąteczne dla rodziców. Wraz z życzeniami i wigilijnym opłatkiem kartki zostały przekazane do wszystkich rodziców i opiekunów naszych wychowanków, gdyż nie mogliśmy się wszyscy zobaczyć na tradycyjnym spotkaniu wigilijnym.

 

Życzenia świąteczne

Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy,

Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory...

Jest taki dzień, gdy jesteśmy wszyscy razem.

Dzień, piękny dzień, dziś nam rok go składa w darze...

 

Link do filmu:

https://youtu.be/iS3ZvM-Pop0

Stół świąteczny

Julita i Sylwia z klasy Przysposabiajacej do Pracy przygotowały na konkurs - Najpiękniejszy stół świąteczny. Gratulujemy

Link do filmu:

https://www.facebook.com/soswborzeciczki/videos/390039242415766/

Podziękowania dla Koła Łowieckiego "Dzik"

Społeczność Szkolna Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Borzęciczkach składa serdeczne podziękowania Kołu Łowieckiemu Dzik za coroczną pamięć, życzenia i otrzymane piękne prezenty. Radość wszystkich była bezcenna. Czas świąt jest czasem niezwykłym, czasem kiedy spełniają się marzenia. Radosnych Świąt!

 

Foto-kółko.3.2.1...pstryk!

Foto-relacją w wykonaniu Mateusza Bartkowiaka przedstawiającą piękne bożonarodzeniowe dekoracje w Naszym Ośrodku oraz gratulacjami za wyróżnienie w wielkopolskim konkursie fotograficznym dla Wojciecha Janika nasze foto-kółko podsumowuje mijający rok i życzy Wszystkim Spełnienia Marzeń! Nawet tych najmniejszych.

   

    

 

Przepis na udane Święta.

Trzecia grupa zdradza dziś przepis na tegoroczne, wspaniałe Święta. Po pierwsze: należy parę dni przed Świętami trochę poćwiczyć (jak pada deszcz-można na Sali Zabaw;). Następnie trzeba koniecznie z przyjaciółmi udekorować pierniki. Dodać szczyptę radości ze wspaniałych prezentów od Szlachetnej Paczki. Nie zapomnieć o kreatywnych zadaniach, żeby na końcu... zasiąść w pięknej, wzruszającej atmosferze- RAZEM do wigilijnego stołu. Udanych Świąt!

 

Magiczny czas!

Iluminacja świąteczna 

Miesiąc grudzień jest szczególnym czasem, bowiem czekamy na święta Bożego Narodzenia. Klasy przysposabiające do pracy przygotowały magiczne dekoracje naszego Ośrodka.

   

   

 

 

Mały ekolog

Kolejne zadanie z innowacji pedagogicznej pt: " Mały ekolog", zostało zrealizowane. Klasy VII -VIII b i IV-VI b udały się do ogrodu hortiterapii, aby posadzić nowe drzewka. Wychowankowie poznali kilka nowych pojęć m.in. co to jest pomnik przyrody i jak dbać o roślinność w parku. Była to nie zapomniana lekcja przyrody.

 

Urodzin czar! 

Kolejne urodziny obchodziły Sylwia, Wiktoria i Anastazja. Był tort, balony, goście i gromkie sto lat! Jeszcze raz wszystkiego najlepszego!

   

 

 

Święta tuż , tuż

Święta tuż , tuż a zapach świątecznych ciasteczek i pierniczków roznosi się po całej szkole.

   

   

 

Zajęcia Klubu Majsterkowicza.

Uczniowie klasy IV-VI B na zajęciach Klubu Majsterkowicza szlifują, wiercą, kleją, malują i tworzą świąteczne ozdoby. Dzięki ich wielkiemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy powstały choinki na pniu. Uczniowie dzięki tym zajęciom mają możliwość rozwijania własnych zainteresowań oraz wiary w własne możliwości, dlatego chętnie prezentują swoje dzieła.

   

   

 

 

Mikołajki w Naszym Ośrodku.

W poniedziałkowy poranek do każdej z klas przybyli wysłannicy Świętego Mikołaja nie tylko z prezentami, ale również świąteczną muzyką. Mknęli oni przez ubrane przepięknymi dekoracjami korytarze.

Wychowankowie przyjęli ich bardzo entuzjastycznie i wielką radość sprawiły im otrzymane upominki.

Tego dnia panowała szczególna atmosfera, wprowadzająca w klimat Świąt Bożego Narodzenia.

   

 

 

Barwimy wodę!

Na kolejnych zajęciach pt " Młodzi badacze"-odkrywaliśmy zjawiska związane z barwieniem wody. Świetna zabawa- polecamy wszystkim na długie zimowe popołudnia.

   

    

 

 

Wolontariuszki z MOW z Cerekwicy Nowej

Wolontariuszki z MOW w Cerekwicy Nowej nie zapomniały o tradycji "Spotkań Mikołajkowych". Mimo pandemii odwiedziły na krótko grupę trzecią z miłym upominkiem.

 

Mikołajkowe zabawy!

W niedzielę wychowankowie internatu wzięli udział w Mikołajkowych zabawach. Podzieleni na grupy zmierzyli się w 11 konkurencjach. Mieli okazję wczuć się w rolę zaprzęgu reniferów, wyścigu łańcuchów świątecznych, a nawet poczuć się jak zwinny elf. Na koniec zwycięska drużyna mogła wcielić się w rolę Świętego Mikołaja i nagrodą podzielić się z innymi.

Dziękujemy sponsorom za torbę pełną słodyczy.

       

  

  

 

    

 

Nowe bieżnie

Klasy przysposabiające do pracy biorą aktywny udział na zajęciach wychowania fizycznego. Składamy serdeczne podziękowania naszym darczyńcom za przekazane bieżnie.

Zaprzysiężenie nowych członków Samorządu Uczniowskiego.

Po odbytych 30 października wyborach do Samorządu Uczniowskiego nastąpiło zaprzysiężenie nowych członków Samorządu Uczniowskiego. Uroczystość ta miała miejsce 24 listopada 2020 roku. Po wspólnie odśpiewanym hymnie szkoły został zaprezentowany nowy Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami. Następnie, w obecności Dyrekcji szkoły i opiekunek, członkowie SU ślubowali , że będą przestrzegać obowiązków uczniowskich i samorządowych. Pani Dyrektor przyjmując ślubowanie, podkreśliła również, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na tych, którzy są reprezentantami całej społeczności szkolnej. Nowa Rada SU z pewnością ochoczo zabierze się do pracy, a na jej efekty nie trzeba będzie długo czekać.

   

   

 

    

„Zima, zima zima - pada pada śnieg..”.

Na taką pogodę uczniowie czekali bardzo długo! Taka okazja nieczęsto się zdarza, ale jest już śnieg i należy to wykorzystać. Uczniów , nie trzeba było długo zachęcać do wspólnej bitwy na śnieżki i lepienia bałwana. Mimo, że zimowa aura i warunki do zabaw na śniegu długo u nas nie zabawiły, mamy nadzieję, że w ferie zimowe pogoda nam to zadośćuczyni i będziemy mogli ponownie oddawać się śniegowemu i zimowemu szaleństwu.

   

   

            

 

 

Andrzejkowe popołudnie pełne wrażeń!

Dnia 26 listopada świętowaliśmy w Naszym Ośrodku „wieczór wróżb”. Był to dla nas czas dobrej zabawy, mieliśmy okazję poznać naszą przyszłość. W tajemniczym klimacie, zastawionym stole, smakowych napojach i przede wszystkim wróżbach!

   

   

   

    

    

Urodziny Marty!

W grupie I w czwartek było nie tylko andrzejkowo ale także URODZINOWO! Swoje 10-te urodziny tego dnia świętowała Marta. Sto lat!!!

Nowy Renault Trafic w  SOSW Borzęciczki

Nowy Renault Trafic w wersji osobowej z 145KM silnikiem diesla trafił do naszego Ośrodka.

Zakup nie doszedłby do skutku, gdyby nie dofinansowanie z PFRON - Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz funduszy Starostwa Krotoszyńskiego.

Dziękujemy!!!

   

 

 

 

BIEG PO ZDROWIE

Dnia 21 października 2020 r. w naszym Ośrodku odbyły się szkolne zawody pt. „Bieg po zdrowie”. Zadaniem uczniów, którzy zostali podzieleni na grupy sprawnościowe, było pokonanie określonego odcinka w jak najkrótszym czasie. Najsprawniejsza grupa miała do pokonania 900 m, natomiast grupy słabsze 250 m oraz 20m. W zawodach wzięli udział wszyscy uczniowie, którzy coraz bardziej są świadomi tego, że sport to zdrowie. Zawody zorganizowane zostały w związku z programem „Trzymaj formę!”, który jest realizowany w naszym Ośrodku i ma na celu zaktywizować uczniów ruchowo, jak również uświadomić ich, jak ważne jest zdrowe żywienie.  Klasy miały także do przygotowania plakat pt. „W zdrowym ciele zdrowy duch”, a także musiały wymyśleć własny okrzyk, który będzie ich dopingował podczas biegu. Przed zawodami została przeprowadzona przy rytmicznej muzyce wspólna rozgrzewka, przygotowująca organizm uczniów do wysiłku. Nagrodami rzeczowymi oraz dyplomami zostali obdarowani trzej najszybsi biegacze z każdej grupy sprawnościowej, natomiast wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali medale, na które zasłużyli poprzez ogromny wysiłek włożony w pokonanie swojego dystansu. Na najwyższym stopniu podium stanęli: Daniel, Filip, Sylwia, Agnieszka oraz Janek.  Dla zmęczonych biegaczy czekała pyszna lemoniada oraz zdrowe przekąski owocowo – warzywne, a na czekających za biegiem uczniów przygotowano inne atrakcje, jak chodzenie po linie (slackline), próba siły z piłkami lekarskimi, przeciąganie liny, rzuty do celu oraz quizy na temat zdrowego jedzenia.  Imprezę można uznać za udaną, o czym świadczyły zmęczone, ale zarazem uśmiechnięte twarze naszych uczniów. Jesteśmy z Was dumni nasi mali i duzi sportowcy!

 

Ośrodkowe pieczenie rogali z okazji Święta 11 listopada

   

   

    

 

"Młodzi badacze"

Kolejne doświadczenia wykonane w klasie 8 b w ramach realizacji programu "Młodzi badacze".

Polecamy wszystkim to super zabawa.

   

   

    

 

 

Kolejne nagrody w programie #MegaMisja!

Z dumą informujemy, że uczniowie z klasy I-III otrzymali kolejne nagrody w programie Mega Misja! W klasie I-III a uczestnicy programu #MegaMisja Fundacji Orange dzielnie rozwiązują kolejne zadania z przeróżnych obszarów kompetencji cyfrowych. Poszukują w różnych źródłach odpowiedzi na pytania a za prawidłowe odpowiedzi otrzymują punkty. Równie chętnie angażują się w zabawę z animowanymi bohaterami Cyfrowego Laboratorium, a przy okazji, krok po kroku, zdobywają nowe umiejętności bezpiecznego korzystania z Internetu. Otrzymaliśmy już kilka ciekawych nagród, takich jak: materiały plastyczne, książki, gry oraz tablet. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyzwania #MEGAMISJI!!! Koordynatorami programu są: p. Marta Nowak oraz p. Danuta Walczak.

DZIĘKUJEMY #MegaMisja #fundacjaorange

 

Urodziny naszej koleżanki Kingi

W poniedziałek swoje 20 urodziny obchodziła nasza koleżanka Kinga. Jak zawsze przy takiej okazji zaśpiewaliśmy Sto Lat, potem był pyszny tort i owoce. Wszystkiego najlepszego !

   

 

 

 

 "Szkolne Przygody Gangu Fajniaków".

Klasa I-IIIA wzięła udział w akcji "Szkolne Przygody Gangu Fajniaków", która była inspiracją do wspólnego działania na rzecz naszej planety. Uczniowie pracowali w obszarach czterech żywiołów: ognia, powietrza, ziemi i wody. Wspólnie wykonywaliśmy eksperymenty, czytaliśmy o ciekawych przygodach bohaterów akcji i wykonywaliśmy inspirujące prace plastyczne. Zajęcia te dały nam supermoc dbania o nasza planetę!

   

   

 

 

Bieg Niepodległości

W dniu 15 listopada w naszym Ośrodku odbył się Bieg Niepodległości. Uczniowie stworzyli wspólnie z wychowawcami biało czerwoną flagę . Wysłuchali krótkiej prelekcji o tym jak Polska wróciła na mapę Europy po 123 latach. Po krótkiej rozgrzewce pokonali dystans 2 km na terenie ośrodka. Wśród uczestników można było dostrzec napięcie, zaangażowanie, chęć zwycięstwa, ale i poczucie jedności zespołowej. Uczniowie spędzili aktywnie czas przy okazji ucząc się

   

   

    

 

 

I miejsce w konkursie plastycznym pod hasłem "Dekoracja biało-czerwona" 

Sukces Julity - gratulacje!!! Uczennica klasy I-III pb Julita Błażejczyk zdobyła I miejsce w konkursie plastycznym pod hasłem "Dekoracja biało-czerwona" zorganizowanym przez szkole- ZSS w Ostrowie Wlkp. Praca została wykonana pod opieka pani Renaty Garsztki. To zaszczytne miejsce Julita uzyskała w swojej kategorii "Szkoła Przysposabiająca do Pracy". Wiemy, że na konkurs wpłynęło aż 286 prac z całej Wielkopolski oraz Dolnego Śląska. Tym bardziej nasza radość jest ogromna. Brawo!!!

   

    

 

 

Szkolne Przygody Gangu Fajniaków

Klasa 1-3 przystąpiła do akcji "Szkolne Przygody Gangu Fajniaków", która ma na celu pokazanie dzieciom magii natury, ucząc wrażliwości ekologicznej i troski o środowisko. Na pierwszych zajęciach uczniowie dowiedzieli się, co się dzieje w prawdziwym wulkanie, poznali ciekawą przygodę Fajniaków czytając opowiadanie pt.: "Kochajcie zieleń", a na koniec wykonali interesujące prace plastyczne inspirowane tematem zajęć. Zobaczcie sami.

    

   

 

 

Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

10 listopada społeczność uczniowska uczciła Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchody 11 listopada to właśnie nasz szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, to nasz hołd składany w postaci czasu minionego. W tym roku zostaliśmy w swoich klasach, by wysłuchać przepięknego montażu słowno- muzycznego za pomocą szkolnego radiowęzła. Włączyliśmy się również do Akcji #SzkołaDoHymnu i punktualnie o 11.11 z wykorzystaniem radiowęzła wspólnie w swoich klasach odchodząc na chwilę od zadań odśpiewaliśmy "Mazurka Dąbrowskiego". Śpiewając słowa „Jeszcze Polska nie zginęła” mamy powody do dumy. Pamiętamy o naszych bohaterskich przodkach, manifestujemy jedność i przywiązanie do tradycji, wyrażamy nasze uczucia.

Link do filmu:

https://youtu.be/5dKjun3EHOk

 

 

Foto-kółko.3.2.1...Pstryk! 

Jeśli ktoś pomyślał, że mało nas tu- to już nadrabiamy zaległości ߙ? Nasza foto-kółkowa drużyna zadebiutowała na ważnych konkursach fotograficznych. Wojtek zdjęciem z mamą i czworonożnym przyjacielem zdobył wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej w konkursie "Wakacje z rodziną, to jest to!" zorganizowanym przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Natomiast Julita, Mateusz, Filip, Jacek i Wojtek wzięli udział w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego pt." Najciekawsze Zakątki Naszej Ojczyzny" zorganizowanym przez Fundację Nazaretanek w Warszawie. Na podium nie stanęliśmy, ale zdjęcia wyszły super! Kto wie może w przyszłym roku? Ktoś kiedyś powiedział, że czasem wygrywasz, a czasem się uczysz! I tego się trzymajmy!

   

    

 

 

JESIENNE PRACE W PARKU

   

   

 

"Z kulturą mi do twarzy"

Klasa IV-VI B w roku szkolnym 2020/2021 bierze udział w Projekcie Edukacyjnym "Z kulturą mi do twarzy". Pierwsze zadanie "Siła bajek" zostało zrealizowane przez nich z okazji Dnia Postaci z Bajek. Uczniowie wysłuchali bajki terapeutycznej pt. "Jak Bąbel Niewielki zyskał przydomek Pogromcy Wielkiego" opowiadającej o chłopcu, który znalazł się w nowej sytuacji i z pomocą kolegów udało mu się przezwyciężyć strach i stanąć przeciwko wewnętrznym słabościom. Chłopcy próbowali postawić się w jego sytuacji i wspólnie poszukiwali możliwych rozwiązań. W tym dniu zadaniem uczniów było także rozwiązanie krzyżówki (tu chłopcy mogli się pochwalić znajomością postaci z bajek), namalowanie sylwetki bohatera z bajki oraz ułożenie puzzli. Dzięki zaangażowaniu chłopców w wykonanie zadań możemy podziwiać kolorowe efekty ich pracy.

    

 

FILM -pt. „Dbajmy o siebie wzajemnie"

Na temat zasad bezpieczeństwa i higieny w trudnym okresie pandemii nigdy za wiele. W sobotnie przedpołudnie wychowankowie Internatu obejrzeli tematyczne filmiki edukacyjne. Jednym z nich był film pt. „Dbajmy o siebie wzajemnie", przesłany przez panią Renatę Drygas Starszego Asystenta Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krotoszynie.

 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Dzień przed wyborami ogłoszono ciszę przedwyborczą i zdjęto wszystkie plakaty reklamujące kandydatów.

W dniu 30.10.2020 roku odbyły się wybory do Rady S.U. W głosowaniu brali udział wszyscy uczniowie oraz pracownicy ośrodka. Po komisyjnym przeliczeniu głosów zostaną ogłoszone wyniki. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwały opiekunki S.U.

 

Młodzi badacze

Na godzinie wychowawczej w klasie VII- VIII b realizowany jest program " Młodzi badacze", na zajęciach tych uczniowie za pomocą eksperymentów poznają otaczający nas świat.

 

KĄCIK JESIENNY W KLASIE 7-8B

 

#MegaMisja

Od września klasa I-IIIa realizuje raz w tygodniu zajęcia tematyczne w oparciu o scenariusze przygotowane przez Fundację Orange z programu #MegaMisja, do którego nasza szkoła zakwalifikowała się w czerwcu w procesie rekrutacji. Dotychczas. nauczyliśmy się m.in. jakie treści można publikować w Internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w Internecie. #MegaMisja daje solidną bazę do mądrego i bezpiecznego poruszania się po świecie, w którym dzisiaj nie obędziemy się bez technologii. Zapraszamy do naszej fotorelacji.

 

TYDZIEŃ KARIERY

W dniach od 19-25 października 2020 roku odbył się XII Ogólnopolski Tydzień Kariery. W naszym Ośrodku uczniowie także zapoznali się z zawodami jakie mogą wykonywać po ukończeniu szkoły zawodowej lub Szkoły przysposabiajacej do Pracy.

   

   

   

 

#CodeWeek2020

Przez cały tydzień w ośrodku obchodziliśmy CodeWeek - Tydzień Kodowania. Wszystkie klasy aktywnie podejmowały wyzwania związane z kodowaniem. Zobaczcie sami!

   

"Instrumenty inspirują!" warsztaty perkusyjne z panem Mariuszem 

Podczas zajęć sprawdzaliśmy swój potencjał rytmiczny, poznaliśmy budowę całego zestawu perkusyjnego, objawiły się nowe talenty muzyczne. Pomagaliśmy również w montażu i demontażu całego zestawu. Praca muzyka, to przyjemność ale czasami także ciężka praca, zwłaszcza perkusisty.

 

PODZIĘKOWANIE Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

 

Link do prezentacji:

https://www.youtube.com/watch?v=Cxo4m6AWgz8

 

 

Plebiscyt na Janulkę i Januszka.

14 października odbył się coroczny plebiscyt na Janulkę i Januszka 2020. W wyniku przeprowadzonego głosowania zaszczytne funkcje zdobyli : Julita i Daniel. Serdecznie gratulujemy zasłużonego uznania. Brawo!

 

   

 

 

 

Uroczystość pasowania na ucznia

 

Dzisiejszy dzień był szczególnie ważny dla:

Amelii, Bartosza, Daniela, Patryka, Daniela, Krystiana, Franciszka, Darii,  Wiktorii

Dziś było ich święto – dla nich to wielki dzień, ponieważ zostali pasowani i przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły.

Uroczystość pasowania na ucznia jest naszą wieloletnią tradycją. Ten szczególny dzień w tym roku przebiega skromnie w klasach, ale tę chwilę przeżywamy wszyscy –Dyrekcja, wszyscy pracownicy szkoły oraz uczniowie. Bardzo się cieszymy, że od pierwszego września tworzymy razem wielką rodzinę.

   

   

    

 

 

ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

 

Wszyscy pracownicy Ośrodka obdarowani zostali pamiątkowymi serduszkami.

   

Jesienne kodowanie

Las i jesień to bardzo zgrany duet, pasują do siebie idealnie. W ośrodku rozpoczęliśmy Tydzień Kodowania, a uczniowie przenosili się do lasu w poszukiwaniu grzybów...

   

   

    

 

 

TOTUS TUUS - XX Dzień Papieski

Z tej okazji uczniowie naszego Ośrodka przygotowali montaż słowno-muzyczny do obejrzenia którego serdecznie zapraszamy.

Link do filmu:

https://youtu.be/gD6sj5AhsUU

 

 

I Komunia Święta naszych uczniów.

W dniu 10 października 5 uczniów w pełny sposób uczestniczyło we Mszy Świętej. Podczas tej uroczystości odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Następnie po raz pierwszy przyjęli Pana Jezusa do swojego serca. Na koniec liturgii mszy św. złożyli podziękowanie Panu Jezusowi i księdzu proboszczowi za odprawienie mszy św. w ich intencji i udzielenie komunii. Dziękując wyrecytowali wiersz i wręczyli symboliczny kwiat.

Pierwszy opłatek

jest lepszy niż czekolada,

rozgrzewa dzieci na całym ciele.

Pierwsza Komunia

to wielka serc parada

oddanie ich Bogu

w naszym Kościele.

   

   

   

 

 

17 urodziny Kasi

7 października swoje 17 urodziny obchodziła Kasia. Ten wyjątkowy dzień umilił nam słodki tort. Kasiu jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego, spełnienia marzeń. Sto lat!!!

 

Grupa 3 w bibliotece

Czytaj, by być pewnym siebie. Czytaj, żeby więcej wiedzieć. Czytaj, żeby poznać świat. Czytaj nieważne ile masz lat.... Przez cały tydzień wychowankowie gr. III starali się zaprzyjaźnić z książkami. Czytali je, słuchali, dbali o nie. Wpadli też na pomysł zachęcenia do czytania innych i swoje książki udostępnili kolegom. Oby ta przyjaźń okazała się zaraźliwa.

 

 

 

Światowy Dzień Zwierząt.

Grupa dziewcząt z okazji Światowego Dnia Zwierząt odwiedziła Ranczo z Pasją. Był to czas pełen wrażeń i rozmów, o tym wyjątkowym dniu. Mogliśmy także poznać bliżej wspaniałe zwierzęta jakimi są konie.

18-te urodziny Natalii

Wtorkowe popołudnie okazało się bardzo ważnym dniem w życiu dla jednej z naszych wychowanek. Tego dnia uczennica Natalia obchodziła osiemnaste urodziny i wkroczyła w dorosłe życie. Gromkie STO LAT zaśpiewali koleżanki i koledzy.

 

 

Dzień Chłopca w naszej szkole

 

Z okazji Waszego Święta
my, dziewczyny, życzymy każdemu chłopcu:
Ciastek - tylko tych najsłodszych
Samochodów - tylko tych najszybszych
Zabaw - tylko najweselszych
Przygód - tylko najciekawszych ...
i butów - takich, co najlżejsze, w których wszędzie mógłbyś dotrzeć!

https://www.youtube.com/watch?v=WLNb58P3w7s

REMONT BRAMEK SZKOLNYCH

Bramki szkolne wymagały remontu. Klasy pc i pd wspomogły nauczycieli wychowania fizycznego p.Marcina i p.Piotra w renowacji.

 

       

 

 

 

Kulinarne, owocowe rewolucje

Klasy przysposabiające do pracy w miesiącu wrześniu wybrały się do sadu na zbiór pysznych śliwek. Jak widać nazbieraliśmy bardzo dużo zdrowych owoców, z których to przygotowaliśmy powidła, kompoty oraz piekliśmy ciasto drożdżowe. Poznaliśmy cały proces przetwarzania śliwek, to było wspaniałe doświadczenie i nauka, którą wykorzystamy w życiu dorosłym. W tym tygodniu również przygotowaliśmy wyjątkowy mus jabłkowy z antonówek.

   

 

"Dzień jabłka"

28 września "Dzień jabłka". Uczennice klasy Pb rozmawiały o walorach zdrowotnych jabłek, wykonały prace plastyczne i fotografowały jabłko na tle różnych przedmiotów.

 

Niedzielne wypieki w internacie

Coś słodkiego na niedzielne popołudnie - babeczki czekoladowo-bananowe

 

 

Wrześniowe słoneczko...

Słoneczko wrześniowe tak pięknie nam grzeje, świeci wesoło to dusza nam się śmieje!
Grupa I korzystając z uroków jesiennej pogody, spędza aktywnie czas na świeżym powietrzu.
Wrześniowe popołudnia mijają nam bardzo szybko.

   

 

"Tropem Jesieni".

W piękny, wrześniowy dzień klasa Pb wyruszyła na wyprawę "tropem Jesieni". Znaleźliśmy jej ślady w naszym parku, a napotkane widoki uwieczniliśmy na fotografiach.

 

 

Wspólne biesiadowanie grup internackich przy ognisku.

Wychowawcy wraz ze swoimi podopiecznymi spędzili czas na pieczeniu kiełbasek i wzajemnych rozmowach. Wspólnej zabawie, jak zawsze towarzyszyła przyjazna atmosfera i wspaniała pogoda.

 

 

Spotkanie integracyjne gr. 4

Nowi mieszkańcy internatu, pierwszy raz biorący udział w takiej imprezie zostali serdecznie powitani. Gospodarzami spotkania byli starsi stażem mieszkańcy internatu: odbyło się grillowanie kiełbasek oraz gry sportowe. Pogoda była łaskawa dla uczestników imprezy – było piękne, letnie, ciepłe popołudnie.

 

 

„MURALEK”

III gr. rozpoczęła dziś nowy nurt swoich plastycznych wyczynów. Normalnie można by go było nazwać muralem, ale w naszym przypadku wyszedł bardziej.... muralek.  Chociaż może to i lepiej bo będziemy musieli poszukać większych ścian.

 

 

27 AKCJA "SPRZĄTANIE ŚWIATA" pod hasłem "Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję."

Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można!

W ubiegłym tygodniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w corocznej akcji ekologicznej Sprzątanie Świata. Uczestnicy akcji otrzymali plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawiczki. Uczniowie wraz z nauczycielami sprzątali tereny wokół szkoły oraz wyznaczone wcześniej miejsca z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny. Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok. Dziękujemy uczniom za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję.

Spotkanie integracyjne klasy I-II-IIIpc

Coroczne spotkanie integracyjne klasy pc odbyło sie przy ognisku. W tym dniu miło spędziliśmy czas podczas smażenia kiełbasek.

 

   

 

 

Spotkanie integracyjne grupy 3

Jak na Aktywistów przystało było aktywnie, zdrowo, kolorowo z dodatkiem słońca .

 

Dzień Kropki w klasie 1-3pb

Słyszeliście o Dniu Kropki? Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni. Klasa 1-3 Pb wczorajszy dzień świętowała z kropką plastycznie. Powstały“kropkowe” dzieła sztuki.

Dzień Kropki

 Klasa 1-3 obchodziła wczoraj Dzień Kropki. Uczniowie poznali historię Vashti, bawili się przy dźwiękach piosenki "Kropka" O. Pawłowskiej. Musieli wykazać się kreatywnością projektując obraz zainspirowany kropką. Ten dzień przyniósł nam wiele ciekawych wrażeń.

Radosne bywają dni...

Radosne bywają dni, gdy promień słoneczny lśni! Można wspólnie porysować kredkami. Można pograć z kolegami w piłkę. Można też podumać nad wyższością jabłek nad śliwkami czy zdradzić koleżance swoje sekrety. A nawet poleżeć na trawie. To nasze metody na umiejętne spędzanie sobotniego przedpołudnia. Przy dzisiejszej pogodzie i w takich okolicznościach nie mogło być inaczej.

 

Balladyna

W sobotę w Naszym Ośrodku zagościła... Balladyna. Po krótkim spotkaniu dotyczącym akcji Narodowego czytania, przystąpiliśmy do grupowych zajęć - wychowankowie mogli własnoręcznie pokolorować maliny, obejrzeć grafiki przedstawiające sceny dramatu oraz wysłuchać fragmentów lektury. Zwieńczeniem imprezy był słodki, oczywiście malinowy, poczęstunek. Powstała również piękna gazetka z pracami uczniów. W tak miłej atmosferze przyswajanie szkolnych lektur to prawdziwa przyjemność!

 

ROZPOCZYNAMY NOWY ROK SZKOLNY

 

 

 

sosw06@vp.pl, adres: Borzęciczki 11, 63 - 720 Koźmin Wlkp. tel.062 7216993
Webmaster: Mirosław Gorzelanny
Last modified: niedziela września 05, 2021.